czwartek, 14 listopada 2013

Świateczne pierniczki z ciasta dojrzewającego

Już najwyższy czas, żeby zagnieść ciasto na pierniczki. Ciasto musi poleżakować i dojrzeć.

Przepis, który znajdziecie poniżej jest sprawdzony-piekę z tego ciasta pierniki już 5 raz, od 2 lat w wycinaniu pierniczków pomaga mi córka. W przyszłym roku liczę na to, że i Miszon połknie bakcyla.




Składniki:

  • 1/2 litra miodu (z ciemnego wyjdą ciemne, z jasnego jasne pierniczki) 
  • 3 jajka  
  • 1/2 szklanki mleka 
  • 3 płaskie łyżki sody oczyszczonej  
  • 2 szklanki cukru  
  • 1 kostkę smalcu (dla tych, którzy za nim nie przepadają polecam kostkę masła, czyli 200 gram) 
  • 1 kg mąki 
  • szczypta soli  
  • 1 paczka przyprawy do pierników 
  •  dodatkowo należy zmielić (lub kupić zmielone): cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon, goździki), na jedną porcję ciasta potrzebujemy ok. pół szklanki przypraw-ja dodatkowo do swoich dodaję świeżo mielonego pieprzu

W garnku powolutku rozpuszczamy miód, cukier i smalec (lub masło). W osobnym naczyniu przygotowujemy mleko i rozpuszczamy w nim sodę. W misce mieszamy przesianą mąkę, sól i przyprawy. Połączony miód, cukier i smalec studzimy. Następnie wlewamy wszystko do mąki, dodajemy mleko z sodą, następnie jajka i wyrabiamy rękami na miękką masę. Przykrywamy pokrywką lub ściereczką (niezbyt szczelnie), wstawiamy do lodówki, do chłodnego garażu lub na balkon i zostawiamy aż ciasto dojrzeje. Ja zwykle pozwalam mu dojrzewać ok. 3 tygodni.

Po tym czasie wyjmujemy ciasto, pozwalamy mu się trochę ogrzać i porcjami wałkujemy (powstrzymując się od wyjadania surowego ciasta-jest obłędne :)).

Jeśli chcemy wycinać okrągłe kształty i zajadać pierniki niemal od razu to wałkujemy ciasto grubo (ok. 1,5-2 cm). Jeśli zależy nam na pierniczkach w kształcie serduszek, gwiazdek czy reniferów ciasto musi mieć grubość ok. 7-8 mm. Takie pierniczki kruszeją dłużej.

Pierniczki pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Gdy wystygną zabiegamy się za lukrowanie: dla dzieciaków wyciągamy pisaki, kolorowe posypki. Ja najbardziej lubię bez lukru ale w tym roku wyjątkowo moje pierniczki będą polukrowane aromatyzowanym pomarańczowym cukrem.

Uprzedzając pytania:

Przygotowana masa może być lejąca albo zupełnie odwrotnie-dość gęsta. Podczas dojrzewania zazwyczaj gęstnieje (mąka napęcznieje) a jeśli po wyjęciu ciasto okaże się nadal mocno płynne można podsypać trochę mąki.

Smacznego!

Przepis pochodzi z netu, dokładnie z forum Babiniec-Cafe .






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz