czwartek, 14 listopada 2013

Magiczne rogaliki

Magiczne, bo z zatapianego w wodzie ciasta drożdżowego. Wystarczy połączyć składniki, niewiele wyrobić, wrzucić do miski wypełnionej wodą i poczekać aż wypłynie. Zawijanie jest świetną zabawą dla dzieciaków więc warto poprosić je o pomoc. A potem trzeba uważać, żeby nie poparzyć sobie języka zajadając pachnącego rogalika prosto z pieca (robię to zawsze, bo nie mogę się doczekać aż ostygną :)). Przepis pochodzi ze strony Moje wypieki

Składniki:
  • 2, 5 szklanki mąki pszennej (używam tortowej)+ok. pół szklanki do podsypywania w trakcie wałkowania
  • 1/3 szklanki mleka
  • 2 łyżki śmietany (używam 12%-towej)
  • 2 jajka
  • 120 g roztopionego masła
  • 1/4 szklanki cukru (rogaliki są mało słodkie ale w połączeniu ze słodką marmoladą nabierają mocy, jednak dla fanów słodkiego ciasta drożdżowego można tę ilość zwiększyć do 1/2 szklanki)
  • łyżeczka ekstraktu waniliowego (niebawem podam Wam przepis lub opakowanie cukru z prawdziwą wanilią, ostatecznie opakowanie cukru wanilinowego)
  • 20 g świeżych lub 10 gram suszonych drożdży
 Dodatkowo:
  • twarda marmolada lub gęsta konfitura (rzadki dżem się nie nadaje, bo wypłynie z rogalików)
  • jajko roztrzepane z łyżką mleka lub wody do posmarowania uformowanych rogalików
  • cukier puder do posypania rogalików po upieczeniu
Jeśli używacie świeżych drożdży należy najpierw zrobić z nich rozczyn: drożdże pokruszyć do miseczki, zasypać łyżką cukru, zalać 1/3 szklanki ciepłego (ale nie gorącego!)mleka i dodać 2 łyżki mąki. Wymieszać do rozbicia grudek. Odstawić w cieplejsze miejsce na ok. 10 minut (może być kaloryfer ale nie musi, w chłodniejszym miejscu też wyrosną tylko dłużej to potrwa).

W dużej misce przygotować przesianą mąkę (odejmując od 2 szklanek te dwie łyżki mąki, które zostały użyte do zrobienia rozczynu), roztopione masło, jajka, śmietanę, cukier (lub cukry), ekstrakt i rozczyn. Krótko wyrobić-ciasto jest rzadkie ale nie należy się tym zbytnio przejmować. Naszykować ściereczkę, podsypać ją mąką na środku i zawinąć w nią uformowane w kulę ciasto, związać sznurkiem/gumką recepturką. Włożyć do dużej miski z zimną wodą-ciasto musi być całe pod wodą.

Po ok. 30 minutach ciasto wypłynie (w przypadku wykorzystania drożdży suchych po ok. 2,5 godziny). Wtedy odwinąć ściereczkę, wyłożyć ciasto na stolnicę/matę silikonową/blat podsypując mąką, podzielić na 4 części i z każdej części wywałkować koło o średnicy ok. 25-28 cm. Podzielić na 4, potem na 8 części (w taki sposób jak kroi się pizzę). Jeśli ciasto się trochę klei należy każdą porcję podsypywać mąką. Na podstawę każdego trójkąta położyć łyżeczkę konfitury i zawijać ku środkowi koła. Uformowane rogaliki należy ułożyć na papierze do pieczenia i przykryć na ok 20 minut do ponownego wyrośnięcia. Po tym czasie każdy z rogalików trzeba posmarować jajkiem rozkłóconym z wodą lub mlekiem (dzięki temu rogaliki po upieczeniu będą rumiane i będą się błyszczeć).
Po wyrośnięciu piecze się je ok. 15-18 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Wyznacznikiem upieczenia jest zbrązowienie ciasta.

Jeszcze ciepłe oprószyć cukrem pudrem (a potem uważać na język :P ).

Bon apetit!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz